logo
SZOMBATHELYIEVANGÉLIKUS EGYHÁZKÖZSÉG

Az én reformációm

Közös városnéző séta Kálvinnal és szívszorító emberi történetek két percbe csomagolva. Kiválasztották a Reformáció 500 “Az én reformációm” című kisfilm pályázatának nyertes filmjeit.

A kisfilmekből kiderül: milyen sok jelentéssel bírhat a reformáció üzenete.

 

A Reformáció Emlékbizottság telefonos kisfilm-pályázatában arra kérte a fiatalokat, hogy vegyék filmre, mit jelent számukra a reformáció. Voltak, akik a reformáció egy-egy kiemelt emlékhelyére látogattak el, mások főleg az érzelmek, hangulatok átadására fókuszáltak, végig szem előtt tartva a reformáció szellemiségét. A pályázók mobiltelefont, digitális kamerát, illetve GoPro kamerát használhattak a felvételekhez.

 

A beérkező pályamunkákat Dr. Hafenscher Károly, a Reformáció Emlékbizottság miniszteri biztosa, Pozsgai Zsolt filmrendező, Csizmazia Gábor filmkritikus és Hirsch Tibor, az ELTE Filmtudományi Tanszékének docense értékelték.

 

“Sokféle filmet kaptunk, rendkívül színes volt a felhozatal, hiszen ahány ember annyi nézőpont. Voltak, akik humorosan közelítettek a reformáció kérdésköréhez, mások inkább az ironikus hangvételt részesítették előnyben. Az biztos, hogy nem volt könnyű dolgunk a zsűrizésnél” - árulta el Dr. Hafenscher Károly, a Reformáció Emlékbizottság miniszteri biztosa.

 

Tirpák Orsolya kisfilmje nyerte el leginkább a zsűri tetszését. “A reformáció kérdéskörét, történetiségét járja körbe egy kis katarzissal zárva a filmet” - magyarázta Hirsch Tibor, az ELTE Filmtudományi Tanszékének docense. “Orsolya filmjének az az erőssége, hogy tömör, lényegretörő, a reformáció értékeihez kapcsolódó asszociációkra épül” - egészítette ki Csizmazia Gábor filmkritikus.

 

 

A klip kategória második helyezettje, a Csiszár Gergely és Maróti Márk páros is elvarázsolta a zsűrit érzelmes, hangulatok átadására fókuszáló rövidfilmjével. “Tetszettek az átgondolt operatőri vágások és az, hogy generációkat köt össze, így ábrázolva a reformáció szellemiségét.” - árulta el Pozsgai Zsolt, filmrendező.

 

 

A harmadik helyet Fekete Zsófia és Erdős Ágnes filmje érdemelte ki.

 

 

Az első helyezett kisfilmjét többek között az emlékév kiemelt eseményén, a Nemzeti Megemlékezésen vetítik le, melyet a protestáns egyházakkal közösen szervez a Reformáció Emlékbizottság a Papp László Budapest Sportarénában, 2017. október 31-én.

Dominó Trans
Bethlen Alap
Nyitott ajtók
Cholnoky Kalendárium
Evangélikus Szeretetszolgálatért Alapítvány
Reményik
Szombathely Diakóniai Központ
Evangélikus Diakónia Magyarország
Evangelikus.hu
YS