A Világimanapi Bizottság üzenete
Kedves Világimanapi Testvérek!
Közeledünk ahhoz a dátumhoz, amikor szerte a világon mindnyájan összejövünk, hogy együtt imádkozzunk az egyiptomi testvérekkel. Kaptam valamennyi információt az előkészítő műhelyekben folytatott 2014-es Világimanapi (VIN) forrásanyagok tanulmányozásáról és arról, hogy mennyire kritikus helyzet most az, hogy éppen Egyiptom áll a célzott imádságaink és imádságos cselekedeteink középpontjában.
Amint arról szóltunk nektek a korábban elküldött anyagban, a társadalmi és politikai helyzet drámaian és gyorsan változott azóta, hogy elkezdtük írni az istentisztelet liturgiáját. Nagyra becsüljük az arra irányuló erőfeszítéseteket, hogy a kontextusnak megfelelően frissítitek az anyagok tanulmányozását és a dicsőítést. A nők hangjának meghallgatása megújítja azt az üzenetet, hogy a Szentlélek táplál, mint az Éltető forrás a pusztában.
Szeretnénk megosztani most Veletek néhány friss információt, amit Mary Massoud, a VIN egyiptomi kapcsolattartója és Camelia Basta, a Világ Imanapi Nemzetközi Bizottság Közép-Keleti képviselője küldött.
„Egyiptomban mi is készülődünk a világimanapi istentiszteletekre. Az Egyiptomi Biblia Társaság heliopoliszi központjában éppen most tartottunk egy promóciós találkozót, melynek résztvevői kifejezetten támogatják a március 7.-i pénteki VIN istentiszteleteket.
Az, hogy az elmúlt három év zűrzavara közepette a liturgiát megíró ország vagyunk, igazi kihívást jelentett a bizottságunk számára. Komolyan kerestük az Úr vezetését minden korai és későbbi tervezetünk megírása során, amíg el nem jutottunk a jelenlegi változathoz, amit mindannyiitokkal megosztottunk.
Azzal kezdtük, hogy optimista módon elhittük Mohamed Mursi ígéreteit, melyeket 2012-ben, elnöksége korai szakaszában tett, azonban hamarosan rá kellett jönnünk, hogy egyik ígéretet sem szándékozott betartani! Fájdalmas felfedezés volt.
Mélységes hálával tartozunk Istennek, aki az ideiglenes kormány révén Egyiptom számára kedvező módon fordította meg a „trendet”. Köszönjük Neki, hogy a valódi demokráciához vezető helyes útra terelt bennünket. Imádkozunk azért, hogy Isten továbbra is vezesse a közelgő elnöki és parlamenti választásokra készülődő ideiglenes kormányt. Bárcsak azokat választanák meg akár a parlamentbe, akár az elnökségbe, akik valóban törődnek Egyiptommal. Bárcsak Isten bölcsessége vezérelné mindnyájukat bármilyen döntést is kell hozniuk.
A nők helyzete is mélyen érintett. A mai Egyiptomban a képzési lehetőségek, valamint minden foglalkozás, az összes kulturális és művészeti tevékenység nyitva áll a nők számára is. Az új (nemrég elfogadott) alkotmány biztosítja továbbá a nők beleszólási jogát a politikai életbe és az élet minden más területébe is. Mursi és a Muszlim Testvériség uralma alatt mindezek az előjogok komoly veszélyben voltak. A nők szerepéről alkotott elképzelésük az, hogy otthon kell tartani őket, a háztartási munkák elvégzésére és a gyereknevelésre kell korlátozni a tevékenységüket. Véleményük szerint a nőket nem kellene bevonni semmiféle foglalkozás végzésébe. A lányoknak nem kellene továbbtanulniuk, hanem férjhez kellene menniük 12-13 éves korban! Áldjuk az Urat, hogy egyetlen ilyen korlátozás sem érvényes már (a falvakban sem), hála a felvilágosult mai egyiptomi nők egyesített erőfeszítésének.
A Muszlim Testvériség megpróbálta az élet minden területét, beleértve a szakszervezeteket is, az ellenőrzése alá vonni. Például a Mérnök Szakszervezetben a saját vezetőiket, azaz a Muszlim Testvériség embereit helyezték pozícióba, úgyhogy befolyásolni tudtak minden döntést, beleértve néhány nőket érintő szörnyű korlátozást is. A mérnökök utóbbi közgyűlése legálisan eltávolította ezeket a vezetőket és most új választásokra készülnek.
Ami a Muszlim Testvériség templomok és a keresztény tulajdon elleni gyilkos támadásait illeti, ennek az volt az oka, hogy polgárháborút robbantsanak ki a keresztények és a muszlimok közt! A keresztény egyház megbocsátó szelleme nemcsak hogy meghiúsította ezt az akaratot, hanem annak hatása is éppen az ellenkezőjére fordult. Ahelyett, hogy polgárháborút váltott volna ki, a muszlimokat és a keresztényeket sokkal közelebb hozta egymáshoz, mint valaha!
Azt üzenjük minden csoportnak, akik szerte a világon március 7.-én a világimanapot megünneplik, hogy segítsenek minden igaz keresőnek megtalálni az Urat, és aztán legyenek az Ő küldöttei, mint ahogyan azt a Samaritanus asszony is tette.
Nagyon szépen köszönjük az imádságaitokat, nagyra értékeljük őket. Áldja meg Isten gazdagon az Ő neve dicsőségére és az Ő királyságának kiterjesztésére tett minden erőfeszítéseteket.”
Imádkozzunk együtt az egyiptomi nőkkel a békéért. Örömmel várjuk a beszámolóitokat a 2014-ben megjelenő újságunk számára, ahol megosztjátok velünk az imádságaitokat és az olyan akciókat, mint az Éltető forrás a pusztában.
Krisztusban
Rosangela Oliveira
igazgató
Fordította: Dr. Gaál Izabella, a Női Bizottság tagja