Gustav Adolf Segély vasárnapja
2018-08-29 Az előttünk álló vasárnapon ismét a piros szín díszíti oltárunkat. A Szentháromság ünnepe utáni vasárnapok rendjébe illeszkedve, de önálló liturgiával ünnepeljük ezt a napot, amelyhez hagyományosan gyűjtés is kapcsolódik.
1832-ben, a svéd király II. Gustav Adolf halálának 200. évfordulója alkalmából Christian Großmann lipcsei szuperintendens felhívására a német evangélikusok a szórványban élő evangélikusok megsegítését tűzték ki célul, hogy méltó emléket állítsanak a nagy evangélikus királynak, aki német földre lépve, részt vett az evangélikusok oldalán, a 17. század világháborújának is nevezett Harmincéves háborúban. Sőt, Lipcse mellett, a lützeni csatában életét is áldozta hitéért. Nagy veszteség volt ez a svéd királyságra nézve, de az európai protestantizmust is megviselte a támogató király halála. A háború lezárásával az úgynevezett vesztfáliai békében (1648), - amely az augsburgi vallásbéke (1555) rendelkezéseit állította helyre - konszolidálták Európa nyugati felében a protestánsok és a római katolikusok viszonyát.
A Gusztáv Adolf Segélyszervezet nagy fejlődésnek indult, és ma már szerte a világon támogat kisebbségben és nehéz körülmények között élő egyháztesteket és gyülekezetek. A testvérről és testvéregyházról való gondoskodás, tehát a Krisztus-hitből fakadó szolidaritás szép példája ez a szervezet. Magyarországi Evangélikus Egyházunkat, sőt szombathelyi templomunk építését is támogatta GAS.
E nemzetközi szervezethez csatlakozva, egyházunkban minden év egy vasárnapján megemlékezünk és gyűjtést tartunk.
Három módon támogathatjuk a szolgálatot:
1.) Egész évben a bibliaórás perselyben adományt gyűjtünk
2.) Név szerinti céladományt adhatunk
3.) A kijelölt vasárnap offertóriuma is e célt szolgálja
Az összegyűjtött összeg egy része az egyházmegyében marad, és rászoruló, kis gyülekezetek támogatását szolgálja. Az adomány másik részét pedig országosan gyűjti össze egyházunk GAS munkaága, és támogatások formájában kapják meg a rászoruló gyülekezetek. Általában templom, parókia, vagy gyülekezeti házak felújítására, tehát épületek állagmegóvására költik a befolyt összeg legnagyobb részét. A német és nemzetközi szervezet pedig jóval nagyobb összeg gyűjtése után, különböző egyházi projekteket támogat szerte a világban.
Így készüljünk az előttünk álló vasárnapra!